Denizli Kombi deyince kuşkusuz denizlide en çok tercih edilen Buderus ve Ariston kombiler gelmektedir. Diğer taraftan elbette firmaların bayisi oldukları kombiyi, yada müşteri yorumları ile müşteri isteklerini oluşan kombilerde bulunmakta.

Kombiler doğalgazı yakarak ısıtma ve kullanım suyunu ısıtan birere ısıtma cihazlarıdır. Isıtma suyunu ısıtıp, içindeki bir pompa ile radyatör peteklere basan, bu sıcak su peteklerde dolaşırken ısısını odalara vermesi ile soğumuş olarak geriye kombi cihazınıza dönmesiyle onu tekrar ısıtarak,ev veya işyerinizi istediğiniz sıcaklığa getirmeye ve o sıcaklıkta tutmaya çalışmaktadır.

denizli-kombi

İşte bu doğalgazın yakılması ile oluşan ısısnın suya aktarıldığı kısım eşanjör dediğimiz plakalı ısıs değiştiricileridir. Bu ısı değiştirici içerisinden geçen yanmış doğalgaz alevi ve dumanı ısıyı, eşanjörün yüzeyine değdiği noktalardan bırakmaktadır. Buradan ısı geçirme özelliği çok yüksek eşanjörün metali aldığı ısıyı içinde dolaşan suya aktararak suyu ısıtmaktadır.

Kullanım suyu yani banyo veya mutfağımızda kulandığımız sıcak su ise, suyu açtığımız anda kullanım suyu eşanjörü içerisinden geçen suyun hareketi ile devreye giren kombinin, bu suyu ani olarak ısıtmasıdır. Bu kullanım suyunun ayrı olduğu kombilere çift eşanjörlü kombi demekteyiz. Artık piyasada pek kalmasa da, hem kullanım hemde ısıtma suyunu ısıtan tek eşanjörlü kombilerde mevcuttur.

Eskiden bacalı kombilerde vardı, ama artık Denizli kombi satıcılarında sadece hermetik kombi bulunabilir. Hermetik kombilerde konvansiyone(Klasik) veya yoğuşmalı olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu cihazlar oda içerisinden hava alşverişi bulunmayan, sadece bacasında hava alıp yakan ve atık gazları yine bacasıyla bir fan yardımıyla dışarıya atan cihazlardır. Yani yatak odanızda dahi olsa size herhangi bir zehirleme yada oda havasını etkileyici bir yapısı yoktur. Bu kombilerin içeriye gaz verip zzehirlenmeye falan yol açması için, onu sizin birmatkapla delmeniz gerekir. Diğer türlü nprmal şartlarda imkansızdır.

O nedenle kombinin balkonda olması yerine mutfakta olması en iyisidir. Mutfağın uygun olmadığı durumlarda banyo dışındaki başka bir odada bulunabilir. Kombiyi balkona koymak, ısıtıcı cihazınızı örneğin sobanızı balkona kurmak gibidir. Her ne kadar Denizli kombi uygulamalarının çoğunluğunda karşılaşsakta, lütfen kombilerimizi mümkün olduğunca mutfak veya başka odalara koyduralım. Bu size kentgaz doğalgaz faturanızda, uygulamanın durumuna göre %5 ila %20 arasında bir fark oluşturacaktır.

Denizli Kombi
Etiketlendi:                         

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir